İzmir Büyükşehir Belediyesi 300 araçlık S plaka ihalesi açtı. Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu,  bu konu hakkında gazetemize açıklamada bulundu.

Muhammen bedel 175 bin TL

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “Bilindiği gibi ilimizde servis araç taşımacılığı kapsamında büyükşehir sınırları içinde 5 bin 235 araç servis işi ile iştigal ediyor. Ayrıca bütünşehire girmeden evvel de birkaç büyükşehir dışı ilçemizde de servis plakalı araçlar ilçe içi taşımacılık üzerine verilmişti. Örneğin Tire´de veya Ödemiş´te olduğu gibi. Büyükşehirin tamamı bütünşehir statüsüne girince servis araçlarında gerek okul gerekse de personel bakımından ihtiyaç artınca büyükşehir belediyemiz 300 araçlık S plaka ihalesi açtı.  Bununla ilgili ulaşım koordinasyon merkezi kararı alındı. Bu kararda da yasa gereği araçların plakalarının muhammen bedeli 175 bin TL olarak belirlendi. İhaleye girmek isteyen yolcu taşımalığı yapan esnafımız 25 Mart 2016 tarihine kadar dosyalarını hazırlamaları gerekiyor” şeklinde ifade etti.

Esnafın taşıması gereken şartlar nelerdir?

Şirketlerin de katılabileceği ihalede esnafın taşıması gereken şartları da belirten Kurtoğlu, “Şoförlük mesleğini seçtiğini belirten son 6 aylık oda kaydı, esnaf sicil belgesi, adli sicil kaydı ve il sınırları içinde üzerine tahditli aracı olmadığına dair belge almaları ve 25.3.2011 tarihinden itibaren aralıksız günümüze kadar il sınırları içinde ikametgah ettiklerini belirtmeleri gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi bununla ilgili 5.5. 2016 tarihinde Kültürpark Fuar  Alanı Lozan Kapısı İsmet İnönü Kültür Merkezinde noter ve komisyon nezdinde ihale yapacak. Bundan evvel de ihaleye katılmaya ve katılamamayı hak kazananları ilan edecek. Bir ayrıntı daha var ki, spekülasyonlara engel olmak için bu plaka alındıktan 3 yıl içinde satılma ve devir yasağı da konmuş” dedi.