Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması uygulamasına 2019 yılbaşından itibaren İzmir genelinde geçilecek olmasının üyelerine getireceği ağır yük nedeniyle bu konuya DUR demek için Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “İçişleri Bakanlığı´nın Emniyet Genel Müdürlüğü kanalıyla şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan ticari taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlara kayıt yapabilen ön-iç ve dış kamera cihazı takılması konusunda 2017 yılının 11. ayında bir genelge hazırlandı. Bu genelge çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi´nin bu konu ile ilgili karar alması gerekiyordu.  Çünkü bahsi geçen ticari taksi, minibüs ve otobüslerde yolcu taşıyan araçlarımızın çalışma ruhsatlarını Büyükşehir Belediyesi UKOME Dairesi veriyor. Dolayısıyla bu karar orada alınıp uygulandıktan sonra bu cihazları takamayan esnafın da ruhsatı verilmeyecek, ruhsatı verilmeyen esnafın böylece çalışma hakkı engellenmiş olacak.

Bu kapsamda UKOME´de bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyonda bizim esnaf teşkilatımızdan şoförler odası, esnaf odaları birliği, minibüsçüler odası İzmir´in, servisçiler odası başkanlığı ama maalesef ilçelerin her hangi bir tanesinden bir yetkili oda başkanı bu komisyon içinde yer almadı. Dolayısıyla büyük bir ekseriyetle dışarda kalan dış ilçelerin yöneticilerinin de bu konudan fazla bilgisi olmadı. UKOME´nin aldığı karara uygun olarak UKOME´den yetki belgesi almış 2 kuruluşa kamera takma yetkisi verildi. Bu kamera takma yetkisinin verilmesi ve fiyatın belirlenmesi geçtiğimiz hafta çarşamba günü(21 Kasım) gerçekleşti. Bu konudan haberdar olduğumuzda rakamlar bize çok yüksek geldi. Ticari taksiler için 2 kamera ve panik butonu 6372 lira, güzergaha tabii araçlar Menemen-İzmir veya şehir içi çalışan otobüs tipi araçlarımız için 8200 lira, öğrenci, okul servisi taşıyan 16+1 araçlarımız için 9487 lira, 27+1 araçlarımız için de 10 bin 89 lira. Bu rakamlar gelince bizler şok olduk. Bu araçların kameralarının yılbaşına kadar takılması lazım. Bazı araçların değerinin yarısı kadar kamera maliyeti. Hal böyle olunca hemen odamızda bir çalışma içine girdik. Rakamların yüksek olduğunu, bu konuda yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiğini belirten ve geçmişte yapıldığı gibi en azından ön çalışma yapılabilmesi için sürenin bir yıl uzatılmasını talep eden dilekçemizi AKP İlçe Başkanımız Muzaffer Yüksel kanalıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´ya, akabinde bağlı bulunduğumuz  Federasyon´a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı´mız Aziz Kocaoğlu´na, Emniyet Genel Müdürlüğü´ne bu konuda hitap yazılarımızı yazdık. Salı günü(27 Kasım) de sayın Cumhurbaşkanlığı makamına CİMER kanalıyla konuyu sunduk. Ayrıca öğrenci servisi taşıyan esnafımızın da katılımı ile bugün (28 Kasım) basın açıklaması yaparak sizler aracılığıyla da sesimizi yetkililere ve kamuoyuna duyurmak istedik” diye ifade etti.

“Bölgeler arası beraberliği sağlamıyor!”

Açıklamasını sürdüren Kurtoğlu, “Bilindiği gibi İzmir ilimiz çok büyük bir alana yayılmış durumda. İzmir Kınık´ından Kiraz´ına, Ödemiş´inden Bergama´sına kadar büyük bir coğrafi alana sahip. Bu geniş alana sahip ilimizde bölgesel farklar var. Bir ticari taksinin İzmir merkezdeki geliri ile bizim ilçemizdeki veya Kınık merkezdeki geliri aynı değil. Artı bizim araçlarımızı taşra istikametinde görüp girişte dolu, dönüşte yolcu getiremezsin diye bir karar da aldılar. Ona rağmen İzmir Hilton´daki ticari taksi de 6372 liraya kamera taktıracak, Menemen´deki de, Kınık´taki de. Bölgeler arası beraberliği sağlamadığı için bunu uygun görmüyoruz. Burada en azından ön hazırlıklar yapılabilir, esnaf adına katılımlı toplantılar yapılıp ortak fikirde birleşilebilir. Üç beş gün içinde ben yaptım oldu denirse, bunu ne vicdan, ne ülke gerçeği kabul eder. İçişleri Bakanlığı´ndan bu genelge üzerinde ivedilikle bir düzenleme yapmasını arzu ediyoruz. Takiben de UKOME´den de bu konuda karar alınmasını arzu ediyoruz. Nedeni de şu; özellikle Jandarma bölgemizde kontrollerde okul ismi yazılmadı diye dün(salı) bile 4 araç kapatıldı. Ruhsat almak konusunda kamera olmadığı için büyükşehir işlem yapmıyordu. Sahipsiz esnafın derdini kime anlatacağız? Kamera için karar beklendiğinden Büyükşehir belge almıyordu düne kadar, yeni başladı, yoğun bir başvuru var.

3 gün sonrası için gün veriliyor. O sürede ekmeğini kazanmak için üyemizin işini yapması lazım. Trafik zabıtası dur diyor özellikle jandarma bölgemizde belgen yok denilerek, 15 gün araba kapanıyor, bin lira iki bin lira ceza kesiliyor. Bunu jandarma ve trafiğimize özellikle ilettik. Üyelerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Aklın yolu bir, bir yerde birleşip bunu çözmek gerekir. İnşallah esnafımızın haklı sesini başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere İçişleri Bakanlığına, İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne, ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiğimizi düşünüyoruz. İvedilikle çözüm bekliyoruz” dedi.

Bir konuya daha işaret etmek istediğini sözlerine ekleyen Başkan Kurtoğlu, “Ticari taksilerde kamera olayı özel hayata girmekte, bu konuda Muğla yöresinden bilgi aldık. Ses ve görüntü aldığı için Muğla yöresinde Yerel Mahkeme kararı bozmuş, İstinaf Mahkemesi´ne gitmiş. Biz de hukukçularımızla bu konuyu çalıştık. Ancak servis araçları ve okul servisi araçlarının özel hayata girip girmediği, kamu alanı olup olmadığı konusunda hukuken biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

“Kötü giden sisteme dur demek istiyoruz”

Menemen Servisçiler Kooperatifi Başkanı Serhat Şahin de yaptığı açıklamasında, “Kötü giden sisteme dur demek istiyoruz artık. Bu arabacı her söyleneni yapamıyor, hep eksikleri var, bu eksikleri daha gidermeden yenisi isteniyor. Bu kamera konusunun tekrardan gözden geçirilmesini istiyoruz. Mesela okul servisi yapan araçlardan Büyükşehir´in istediği 27 maddelik bir liste var. Bu her sene isteniyor. Bir de bu kamera üstüne eklendi. Bir örnek daha verecek olursak, mesela hosteslik yapabilmek için 22 yaşını doldurmuş ve lise mezunu olma şartı aranıyor. Ama 18 yaşında vekil oluyorsun, 18 yaşında isen hosteslik yapamıyorsun. Bir de lise mezunu olacaksın. En büyük sıkıntılardan birisi de bu diye düşünüyorum” dedi.